Strona na WP   O mnie           Drzewo Geneal-GreatFamily    Newsy   Leżajsk-spacerkiem po mieście     Leżajsk-moje miasto  90.lecie LO w Leżajsku  Powrót


    Eustachiewicz  Janusz Dolny   Kazimierz Gdula   Stanisław Boroń   Stanisław Gdula     Zdzisław Kendziorek    Andrzej Gdula     ks. prof. Ignacy Dec   Stanisław Kisielewicz   Marianna Ordyczyńska   Zbigniew Szczębara  Leszek Szreder     prof. Józef Gröger     ks. Marcin Biały   


Sylwetki Leżajszczan - Rudolf Roman Jaszowski

   por. Rudolf Roman Jaszowski ps. Lampart [*16-04-1912 Leżajsk  6-06-1943 Jarosław]

Rudolf Roman Jaszowski ps. "Lampart" ur. się 16 kwietnia 1912 w Leżajsku. Ojciec Stanisław Jaszowski z zawodu technik pocztowy. Matka Joanna Błońska.Po ukończeniu Gimnazjum w Leżajsku studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom inż. hutnika. Ukończył szkołę podchorążych w Modlinie.

Wybuch wojny w 1939 r. zastał go w Starachowicach, gdzie rozpoczął swą pierwszą pracę zawodową. Zmobilizowany jako oficer, wziął udział w kampanii wrześniowej, uniknął niewoli niemieckiej po rozbrojeniu się w ostatnich dniach września w okolicach Tomaszowa Lubelskiego. Później tymczasowo przebywał na Pomorzu u rodziny. Wiosną 1940 roku powrócił w okolice Leżajska. Podjął pracę jako robotnik leśny, potem jako urzędnik w leśnictwie. Zaangażował się działalność ruchu oporu. Został pierwszym komendantem lokalnej placówki nr 2 Związku Walki Zbrojnej - AK. W maju 1943 roku został aresztowany przez Gestapo. Torturowany, zmarł w jarosławskim więzieniu 6 czerwca 1943 roku.

Dla upamiętnienia jego heroizmu Dawny Plac Szkolny w Leżajsku został przemianowany na Plac Jaszowskiego w 1966 roku., by uczcić pamięć por. Rudolfa Jaszowskiego, który zmarł po okrutnym śledztwie i torturach w jarosławskim gestapo 6.VI.1943 roku.

Tablica pamiątkowa na budynku przy ulicy Żwirki i Wigury :

    INŻYNIER  RUDOLF JASZOWSKI

    PORUCZNIK AK DOWÓDCA PLACÓWKI LEŻAJSK

    UR. 16.04.1912 R. ZAMORDOWANY W JAROSŁAWIU

    6.06.1943R W KAŹNI GESTAPO

    BOHATER WALK

          O WYZWOLENIE SPOŁECZNE I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI

          W ROKU MILENIJNYM UFUNDOWAŁO SPOŁECZEŃSTWO

MIASTA LEŻAJSK    22.VII.1966

 

 Pacyfikacja Leżajska-Juliusz Ulas Urbański

 

Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych

Lista absolwentów Państwowego Gimnazjum . Roczniki 1932-33 i 1933-34

Jeśli posiadasz jakieś dodatkowe informacje, napisz na adres:  aord@aordycz.com

 


Księga Gości-przeglądanie

Strona utworzona 2004-01-01

Ostatnia aktualizacja: 13-08-23

 

Powrót